Cupa Ligii

VIDEO+FOTO » Dinamo a câștigat Cupa Ligii fără emoții! Al 34-lea trofeu din vitrina "câinilor"

+30 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 20 mai 2017

Dinamo a învins-o pe ACS Poli Timișoara în finala Cupei Ligii, scor 2-0, și a obținut primul trofeu din ultimii 5 ani. Omul meciului a fost de departe Adam Nemec, care a reușit o dublă!

"Câinii" au deschis scorul rapid și după doar 6 minute aveau să ia prima opțiune la câștigarea trofeului, mai ales că bănățenii s-au prezentat pe Arena Națională cu rezervele.

Nemec a bifat dubla în minutul 26, când a împins mingea în poartă din apropiere. Rivaldinho a avut și el șansa sa, dar a fost blocat de două ori consecutiv de Curileac în aceeași fază, iar la al treilea șut a trimis pe lângă poartă.

Trupa lui Cosmin Contra putea intra la pauză cu un avantaj de 4 goluri, dar asistentul Ciprian Danșa a dictat ofsaid la reușitele lui Rivaldinho și Mahlangu, deși cei doi se aflau în poziție corectă de joc. Detalii AICI!

34 de trofee a strâns Dinamo în întreaga sa istorie

ACS POLI TIMIȘOARA - DINAMO 0-2 VIDEO / liveTEXT
A marcat: Nemec 6, 26

În semifinale Dinamo a trecut în dublă manșă de FCSB, scor 7-2 la general, iar bănățenii au învins ASA de două ori, 4-2 și 3-1.

Echipele de start:

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Dielna, St. Filip - Mahlangu, Palici (cpt) - Hanca, Rivaldinho, D. Nistor - Nemec.
Rezerve: Cerniauskas – Busuladzici, Bawab, M. Oliva, Tîrcoveanu, Marici, Bumba.
Antrenor: Cosmin Contra

ACS Poli Timișoara: Curileac - Haruț, Șeroni, Bocșan, Novak - Artean (cpt), Ignea - Al. Popovici, Bîrnoi, Fucek – Drăghici.
Rezerve: Smaranda – Morariu, Fridrich, Doman, Mailat, Pădurariu, Soljic.
Antrenor: Ionuț Popa

Arbitru: Radu Petrescu (București)
Asistent 1: Ciprian Danșa (Oradea)