Hochei

+5 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 22 mai 2017

Echipa ”Tre Kronor” a cucerit duminică noaptea a zecea medalie de aur la Campionatul Mondial.

Finala Campionatului Mondial, Divizia de Top, a avut de toate. Tensiune, goluri, dramă și, cel mai important, hochei de calitate.

Suedia a trecut duminică noaptea de Canada cu 2-1 (0-0, 1-0, 0-1, 0-0, 1-0) în Lanxess Arena din Koln.

Cei care au deschis scorul au fost suedezii prin Victor Hedman în repriza a doua, iar canadienii au egalat în cea de-a treia prin Ryan O'Reilly.

În prelungiri, niciuna dintre echipa nu a mai reușit să marcheze și așa s-a ajuns la lovituri de departajare, unde Nicklas Backstrom și Oliver Ekman-Larsson au reușit să înscrie, în timp ce canadienii au fost dominați de măreția portarului Henrik Lundqvist și nu au reușit să introducă pucul în plasă.

A fost prima oară când Suedia a învins Canada într-un finală pentru aur, după ce se înclinase în 1997, 2003 și 2004. "Am reușit un lucru mare, o medalie extrem de importantă pentru Suedia, e un vis împlinit și va fi minunat când ajungem acasă, pentru ei jucăm hochei", a spus Jonas Brodin pentru site-ul Federației Internaționale de Hochei.

17.363au asistat la meciul de duminică dintre Suedia și Canada

De parte cealaltă, dezamăgirea a fost mare: "Am avut ocazii să terminăm meciul în prelungiri, dar nu am reușit. Ni se rup inimile, nu pentru argint am venit aici, dar a fost o experiență bună. Am simțit mulți fluturi în stomac în ultimele minute", a spus Travis Konecny.

În finala mică, disputată tot duminică, Rusia a trecut de Finlanda cu 5-3.