Tenis

Impresii bune și speranțe pentru viitor » Marius Copil, înfrângere în patru seturi în primul tur de la Roland Garros

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 28 mai 2017

Marius Copil a părăsit turneul de Mare Șlem de la Roland Garros în runda inaugurală, fiind învins în patru seturi de spaniolul Albert Ramos-Vinolas.

Românul a fost învins în patru seturi, la capătul unei partide care a durat trei ore și nouă minute.

FINAL » Marius Copil - Albert Ramos-Vinolas 7-6, 1-6, 4-6, 2-6
*Copil a câștigat tie-break-ul primului set, (9-7) după ce a salvat trei mingi de set ale spaniolului
** Ramos-Vinolas a egalat situația la seturi, după ce și-a ridicat considerabil nivelul jocului
***Spaniolul a trecut în avantaj: a câștigat cea de-a treia manșă cu 6-4. Copil a început slab setul trei, fiind condus cu 1-5. A câștigat trei game-uri la rând, dar nu l-a putut opri pe Ramos-Vinolas să închidă setul la patru
****Copil a pierdut și cel de-al patrulea set, scor 2-6, fiind copleșit de ritmul intens dictat de spaniol

A fost prima participare a lui Copil pe tabloul principal de la Roland Garros, care a trebuit să treacă de trei runde de calificări pentru a pătrunde în premieră pe tabloul de simplu de la openul parizian.

Marius Copil traversează un moment bun al carierei. La 26 de ani, românul a pătruns pentru prima oară în prima sută mondială și are perspective bune pentru restul sezonului.