Liga Campionilor

Buffon își încheie trist ultima mare finală din carieră: "Am rămas cu gura căscată"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 04 June 2017

Stăpânindu-și cu greu emoțiile, Gianluigi Buffon, goalkeeper-ul lui Juventus, a comentat înfrângerea suferită de Juventus în finala Ligii cu Real Madrid, scor 1-4.

"E o dezamăgire mare. Credeam că am făcut tot ceea ce trebuia pentru a juca și câștiga această finală.

Am avut o primă repriză excelentă, în care am pus în dificultate Realul, după care în partea secundă a meciului am rămas cu gura căscată. Am avut abordarea corectă în prima repriză, dar nu am mai reușit acet lucru și după aceea. Păcat că nu am condus la pauză, poate altfel s-ar fi jucat meciul. Oricum, victoria Realului e meritată, fără dubii.

Ne pare foarte rău că am pierdut. Pentru a cuceri trofeul mult râvnit e nevoie de mult mai mult, să crești enorm în joc, să reziști adversității", a declarat Buffon, la interviul de după meciul cu Real, pierdut cu 1-4.