Foarte aproape!

Sorana Cîrstea

Articol de Luminiţa Paul  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Cîrstea şi Niculescu au fost ieri la un pas să bată Serbia jucătoarelor 2 şi 4 în lume

Echipa României a întîlnit Serbia lui Ivanovici şi Jankovici. Miza: locul întîi în grupa D din seria I a Zonei Euro-Africane. Ambele formaţii aveau victorii în faţa Poloniei, 3-0 România, 2-1 Serbia. Disputa a fost deschisă de Monica Niculescu, care a luptat formidabil în faţa ocupantei poziţiei 2 în lume, recent finalistă la Australian Open, Ana Ivanovici. Românca a pierdut greu, 5-7, 6-4, 5-7. Apoi a venit rîndul Soranei Cîrstea (foto) s-o înfrunte pe Jelena Jankovici, numărul 4 WTA şi semifinalistă la Melbourne. Fără complexe, jucătoarea noastră a cîştigat primul set cu 6-3, l-a pierdut pe al doilea cu acelaşi scor, dar s-a impus în decisiv, 6-4.

Meciul de dublu urma să decidă cîştigătoarea grupei. Cîrstea şi Niculescu au pornit lansat şi şi-au adjudecat setul inaugural cu un sec 6-2. Au continuat la fel de bine şi au servit pentru meci la 6-5. Acolo s-a produs însă răsturnarea. Break Serbia, Ivanovici şi Jankovici cîştigînd şi tie-break-ul cu 7-3. În actul decisiv, adversarele au pus mereu presiune pe serviciul româncelor şi, pînă la urmă, au învins cu 7-6 (2). Serbia termină pe locul 1 în grupa D şi va disputa încă o întîlnire pentru a vedea dacă se califică în play-off-ul pentru Grupa Mondială. România se menţine în prima serie valorică a Zonei Euro-Africane.