Tenis

VIDEO DRAMATIC, EROIC, MAGISTRAL! Halep este în semifinale la Roland Garros după un duel senzațional cu Svitolina! Cu cine va juca în runda următoare

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 07 June 2017

Simona Halep (25 de ani, 4 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros, după ce a trecut de Elina Svitolina (22 de ani, 6 WTA) în urma unui meci dramatic, scor 3-6, 7-6, 6-0.

Românca va juca în semifinale cu Karolina Pliskova, locul 3 WTA. Meciul va fi mâine, cel mai probabil după ora 15. Rămâneți pe GSP.ro pentru a afla ora exactă a disputării partidei!

Halep a început foarte slab meciul, fiind condusă cu 5-0 în primul set. Românca a recuperat 3 game-uri, dar a pierdut cu 6-3.

Jucătoarea noastră a evoluat slab și în startul setului doi, fiind condusă cu 5-1. De acolo însă, Halep a jucat excelent și a recuperat perfect, trimițând setul în tie-break. Svitolina a avut minge de meci, dar Simona a revenit și a câștigat setul doi.

În decisiv, Simona a dominat autoritar. Ucraineanca a acuzat șocul pierderii setului doi și nu a reușit să mai joace la același nivel, pierzând cu 6-0.

Simona Halep - Elina Svitolina 3-6, 7-6(6), 6-0

6-0, GAME, MECI HALEP: Simona câștigă un meci dramatic și spectaculos. Halep a jucat perfect în al treilea set și s-a impus categoric!
5-0, Break Halep:
Simona va servi pentru câștigarea meciului, după încă un break
4-0, Game Halep:
Simona este tot mai aproape de a câștiga meciul. Jucătoarea noastră domină autoritar schimburile, în timp ce jocul Svitolinei este din ce în ce mai slab, nereușind să mai pună presiune pe Halep.
3-0, Break Halep:
Svitolina nu reușește să își facă jocul datorită prestației excelente ale Simonei. Halep a condus inițial cu 40-0, dar Svitolina a revenit și egalat. Totuși, Halep a jucat mai bine în finalul game-ului și a reușit al doilea break.
2-0, Game Halep:
Simona își continuă jocul excelent. Halep controlează jocul, pune presiune pe adversară și nu-i dă nicio șansă Svitolinei.
1-0, Break Halep:
Halep începe perfect setul decisiv. Elina a greșit mult în acest game, afectată fiind de setul trecut.  Simona a profitat și a făcut break, trecând la conducerea setului.

A început setul al treilea!

Simona Halep câştigă setul secund de o manieră dramatică, după ce a salvat şi o minge de set. Avem decisiv!

Desfăşurarea tie-break-ului: 1-0 Halep / 1-1 Svitolina / 2-1 Svitolina / 2-2 / 3-2 Svitolina / 4-2 Svitolina / 4-3 Svitolina / 4-4 / 5-4 Halep / 5-5 / 6-5 Svitolina / 6-6 / 7-6 Halep / 8-6 Halep

6-6, Game Svitolina! Românca  a ratat patru mingi de set, iar ucraineanca egalează la şase
6-5, Game Halep! Tensiunea atinge cote nebănuite pe arena Suzanne Lenglen! Simona câştigă un game superb şi trece în avantaj după ce a fost condusă cu 1-5!! Svitolina va servi pentru a rămâne în meci
5-5, Break Halep! Simona face un game absolut superb şi egalează, total nesperat, la cinci!
4-5, Game Halep! Românca câştigă un game extrem de disputat şi se apropie la un singur game de Svitolina
3-5, Break Halep! Simona a început să lovească mai agresiv şi câştigă pe serviciul ucrainencei, recuperează un break
2-5, Game Halep: Românca reuşeşte să-şi facă serviciul şi reduce din proporţiile scorului
1-5, Game Svitolina: Ucraineanca îşi face serviciul şi se distanţează decisiv
1-4, Break Svitolina: Românca îşi pierde din nou serviciul, de data aceasta la zero, iar soarta meciului pare decisă.
1-3, Game Svitolina: Ucraineanca îşi câştigă serviciul fără emoţii, la 15, în urma mai multor neforţate comise de jucătoarea noastră.
1-2, Game Halep! Românca depăşeşte un game dificil şi rămâne aproape de Svitolina.
0-2, Game Svitolina: Elina îşi face serviciul la 0 şi se desprinde şi în setul secund
0-1, Break Svitolina! Ucraineanca începe bine şi setul secund, câştigă pe serviciul Simonei după un game disputat

A început setul secund! Halep este la serviciu

3-6, Game, Set Svitolina! Simona a început bine game-ul, conducând cu 30-0, însă Svitolina a reuşit o serie de lovituri inspirate, a egalat şi a reuşit să închidă setul după un serviciu bine poziţionat
3-5, Game Halep! Românca îşi face serviciul fără mari emoţii, însă Svitolina va servi din nou pentru a închide setul
2-5, Break Halep! Simona câştigă pentru prima oară pe serviciul Svitolinei după un game în care jucătoarea noastră a mărit intensitatea loviturilor şi a dat primele semne că ştie cum poate contracara jocul ofensiv al adversarei sale
1-5, Game Halep! În cele din urmă, Halep reuşeşte să câştige primul game al partidei, după ce a salvat şi o minge de set a Svitolinei. În continuare, Simona pare debusolată în teren
0-5, Game Svitolina: Soarta primului set pare scrisă. Svitolina câştigă un game extrem de dificil şi se distanţează decisiv în prima manşă
0-4, Break Svitolina: Început de set horror pentru Simona, care îşi pierde încă o dată serviciul. Ucraineanca dictează punctele şi o sufocă pe Simona, împingând-o mult în spatele terenului
0-3, Game Svitolina: Chiar dacă jucătoarea noastră a dat semne de revenire, Svitolina îşi face în cele din urmă serviciul, după un game în care a salvat o minge de break a Simonei. Momentan, românca nu reueşeşte să facă faţă jocului agresiv şi loviturilor apăsate impuse de ucraineancă
0-2, Break Svitolina: Elina are un start de meci mai bun, reuşeşte să câştige pe serviciul Simonei la capătul unui game pe care l-a dominat în întregime. În prealabil, Halep mai salvase alte două mingi de break
0-1, Game Svitolina: Ucraineanca câştigă la 0 game-ul inaugural

A început partida! Svitolina serveşte prima

Până acum, Halep și Svitolina s-au duelat de două ori. În 2013, Halep s-a impus clar, 6-1, 6-1 la Sofia, iar în acest an, în finala de la Roma, Elina a câștigat, scor 4-6, 7-5, 6-1, profitând de accidentarea la gleznă a Simonei.

Ambele jucătoare au acuzat mici probleme medicale zilele trecute: românca încă mai resimte dureri după accidentarea la glezna dreaptă, suferită în finala de la Roma, în timp ce Svitolina s-a plâns pe durata competiţiei pariziene de probleme la spate.