Tenis

Cunoaştem prima semifinală de pe tabloul masculin de la Roland Garros » Djokovici a fost demolat

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 07 June 2017

Rafael Nadal şi Dominic Thiem au devenit astăzi primii jucători care au obţinut calificarea în semifinalele turneului de la Roland Garros.

Spaniolul, de nouă ori campion la Paris, a trecut în sferturi de compatriotul Pablo Carreno Busta, profitând de retragerea acestuia la scorul de 6-2, 2-0 pentru Nadal.

Rafa Nadal îl va întâlni în semifinale pe austriacul Dominic Thiem, cel care l-a demolat în sferturi pe  campionul en-titre Novak Djokovici, scor 7-6, 6-3, 6-0, după un meci care a durat două ore şi 17 minute.

Sârbul a fost de nerecunoscut în această partidă, greşind numeroase mingi şi lăsându-l de fiecare dată pe Thiem să domine schimburile.

Meciul dintre Nadal şi Thiem se va disputa vineri.

Andy Murray - Kei Nishikori şi Stan Wawrinka - Marin Cilici sunt celelalte două sferturi, care se vor disputa astăzi, după ora 17:00.