FOTO+VIDEO ACS Poli, victorie în dublă manşă contra rivalei UTA Arad » Timişorenii au întors rezultatul şi rămân în prima ligă!

+11 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 15 iunie 2017

ACS Poli Timişoara s-a impus şi în meciul retur al barajului pentru Liga 1, scor 3-1 la Şiria, contra rivalei UTA Arad. În tur, timișorenii câștigaseră cu 2-1.

UTA a deschis rapid scorul, printr-o lovitură de cap expediată de Adrian Petre, însă timişorenii nu au cedat şi au întors rezultatul în doar cinci minute.

În minutul 17, Bărbuţ a şutat din interiorul careului, lăsându-l fără reacţie pe goalkeeperul Miron şi restabilind egalitatea.

Cinci minute mai târziu, Drăghici a rămas singur cu portarul, l-a driblat pe Miron în careu şi i-a adus în avantaj pe oaspeţi.

Cu câteva minute înainte de final, Henrique a profitat de o gafă în apărarea ardenilor şi a închis tabela la 3-1.

E al doilea baraj pentru promovare pierdut consecutiv de arădeni, după ce anul trecut au fost învinși de FC Voluntari.

FINAL: UTA Arad - ACS Poli Timișoara 1-3 (în tur 1-2)
(Ad. Petre 5 / Bărbuț 17, Drăghici 22, Henrique '89)