Liga 3

VIDEO+FOTO Imagini ULUITOARE din Liga a 4-a: peste 13.000 de oameni și coregrafii 3D spectaculoase la meciul care a adus promovarea Petrolului în Liga a 3-a

+13 Foto

Articol de Justin Gafiuc, Vlad Nedelea  —  sâmbătă, 24 iunie 2017

13.914 oameni au mers în această seară pe "Ilie Oană" ca să fie alături de Petrolul în returul barajului de promovare în Liga a 3-a, cu Dentas Tărtășești. După 3-0 pentru "lupi" în tur, cea mai iubită echipă din Ploiești a terminat la egalitate pe teren propriu în manșa a doua, scor 2-2, și a promovat în Liga a 3-a.

În debutul meciului, suporterii ploieșteni au realizat două coregrafii 3D impresionante.

Pe o pânză uriașă, cât toată peluza, au fost înfățișați gladiatori vopsiți în galben-albastru, iar dedesubtul coregrafiei mesajul: "Mereu în luptă să apăr ce am învățat să iubesc de la tine, tată... sunt vremuri tulburi, știu ce ne așteaptă!".  (foto 1, 2, 3)

Și la tribuna a 2-a a fost pusă în scenă o coregrafie 3D, completată de cartoane galbene și albastre. (foto 4, 5, 6)

Fundalul sonor a fost asigurat de la stația de amplificare cu o piesă de rock epic.

Cu un sfert de oră înainte de finalul partidei, a avut loc și un incident. Suporterii Petrolului au aruncat mai multe torțe pe teren și iar câteva mesaje din hârtie s-au aprins. Partida a fost întreruptă pentru câteva minute, până când focul a fost stins.

EGAL DE PROMOVARE

Pe teren, oaspeții au deschis scorul prin Lețu, în minutul 7, cu o execuție splendidă. Vintilă a revenit a egalat în minutul 68, iar Nini Popescu părea să aducă victoria Petrolului, după reușita din minutul 87. Florin Sandu a egalat în minutul 8 de prelungiri, 2-2, și a stabilit scorul final. Petrolul saltă în Liga a 3-a după 5-2 la general.

La final suporterii gazdelor au luat cu asalt terenul de joc și au sărbătorit alături de jucători.

PETROLUL - TĂRTĂȘEȘTI 2-2 (în tur 3-0)
A marcat: Adrian Vintilă 68, Nini Popescu 87 / Florin Lețu 7, Florin Sandu 90+8
*Florin Sandu a trimis un șut plasat de la marginea careului și mingea a intrat în poartă
*Nini Popescu a fost găsit la limita ofsaidului de o minge, a scăpat singur cu portarul, l-a driblat și a marcat
*Vintilă a fost găsit cu o pasă în centrul apărării și a marcat
*Lețu l-a văzut pe portarul advers ieșit din poartă și a șutat de la aproximativ 30 de metri