Tenis

Spaima lui Halep, OUT! Ostapenko a fost eliminată în optimile de finală de la Eastbourne

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 29 iunie 2017

Jelena Ostapenko (14 WTA), cea care a învins-o pe Simona Halep în finala Roland Garros, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Eastbourne de Johanna Konta (7 WTA), scor 5-7, 6-3, 4-6.

Meciul dintre cele două a durat două ore și 20 de minute, iar în sferturile de finală britanica o va întâlni pe nemțoaica Angelique Kerber, liderul clasamentului WTA.

În runda precedentă, Konta a trecut de Sorana Cîrstea în două seturi, scor 6-2, 6-2, în timp ce Ostapenko câștigase în fața Carlei Suarez Navarro, scor 6-3, 0-6, 6-4.

La fel ca Halep, Ostapenko a luat o pauză după turneul de la Roland Garros, iar competiția de la Eastbourne este prima la care participă după ce s-a impus la Paris.