Au fost detectate primele probleme în lotul Stelei: "E greu să faci asta"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 02 July 2017

FCSB și FC Oleksandria au remizat într-un meci amical, scor 1-1, iar preț de câteva minute, în repriza secundă, cuplul de fundași centrali a fost alcătuit din Mihai Pintilii (32 de ani) și Filipe Teixeira (36 de ani).

Andrei Vochin, consilierul președintelui FRF Răzvan Burleanu, susține că vârsta celor doi mijlocași centrali și-ar putea pune amprenta pe evoluțiile acestora în cupele europene.

"Pintilii și Teixeira sunt doi jucători foarte valoroși, dar e inevitabil să nu se vadă vârsta. La valoarea pe care o are Liga 1, fotbaliști de 35-36 de ani sunt la mare căutare și fac față cu brio.

Eu mă gândesc la meciurile internaționale. Când ai doi mijlocași centrali care împreună au 70 de ani e greu să ții un ritm foarte intens, așa cum îți cer cupele europene", a declarat Vochin la TV Dolce Sport.

"În sistemul cu un singur vârf, Gnohere e foarte bun. Eu sunt curios unde va juca Teixeira. E greu să duci la vârsta lui un meci de 90 de minute"