Tenis

Simona Halep s-a calificat în turul 3 de la Wimbledon » Își cunoaște deja adversara, care a demolat-o pe Carla Suarez Navarro

+5 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 05 July 2017

Simona Halep a câștigat meciul din turul II la Wimbledon cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, locul 97 WTA. Românca a câștigat meciul într-o oră și jumătate, 7-5, 6-3.

Simona Halep se simte din ce în ce mai bine la Wimbledon. A acces în turul al treilea pentru a treia oară în carieră, după ce o făcuse și în 2014 și 2016. A învins-o în două seturi pe tânără brazilianca Beatriz Haddad Maia, într-o partidă în care a trebuit să apeleze la multe resurse.

Începutul primului set i-a adus româncei multe semne de întrebare. Cauzate poate și de faptul că o întâlnea în premieră pe brazilianca de 1,85 metri.

Până s-a obișnuit cu jocul în forță și cu efectele de stângace, Beatriz Haddad Maia se dusese la 3-0. Însă o astfel de evoluție nu poate fi susținută prea mult, iar românca a reușit să găsească răspunsurile la loviturile adversarei și să egaleze. A lungit schimburile, a împins-o dincolo de linia de fund a terenului, a făcut-o să alerge și să se îndoiască de jocul său. De aceea nu a reușit să închidă setul atunci când i s-a ivit oportunitatea la 5-3. Aici s-a văzut diferența de experiență și de clasament. Pe cele două le despart 95 de poziții în ierarhia mondială. A doua jucătoare a lumii a reușit patru game-uri consecutive și a câștigat primul set cu 7-5.

Cea care pe când era mică a ales tenisul în dauna fotbalului și a judo-ului nu avea să fie demoralizată de felul în care s-au desfășurat lucrurile pe teren. "La noi în Brazilia iarba este pentru fotbal", spunea în glumă Beatriz Haddad Maia pentru site-ul WTA.

Față de prima parte, când au fost cinci break-uri, până la 3-3 atât Simona, cât și Beatriz și-au câștigat serviciul. În game-ul al șaptelea, românca a făcut un joc perfect la retur și a intrat pe drumul câștigător.

Ea s-a impus cu 7-5, 6-3 și pentru un loc în optimi de finală, Simona se va lupta vineri cu Shuai Peng.

24 de victorii a adunat Simona Halep în carieră în fața jucătoarelor stângace, în 2017 ea reușind două. 13 victorii are Simona Halep la Wimbledon în toată cariera.

"Sunt foarte fericită pentru victorie, ea a lovit foarte puternic și a trebuit să rămân concentrată pentru a câștiga meciul"
Simona Halep

Simona Halep (RO) - Beatriz Haddad Maia (Bra) 7-5 / 6-3

SETUL 2
6-3 VICTORIE SIMONA HALEP! Românca se califică în turul 3 după o victorie într-o oră și jumătate!
5-3 GAME HALEP!
Simona face un pas important spre victorie. Își câștigă serviciul fără probleme. Adversara pare scoasă din ritm și fără replică
4-3 BREAK HALEP!
Simona a profitat din prin de greșelile neforțate ale adversarei. A atacat permanent și a făcut un break la 15
3-3: GAME HALEP!
Simona își face serviciul! Lovește foarte puternic și returul braziliencei este de cele mai multe ori în afara terenului
2-3:
Haddad își câștigă serviciul foarte greu. Halep a avut în mai multe rânduri șansa să facă break
2-2: GAME HALEP!
Simona își câștigă greu serviciul. Adversara continuă să intre mult în teren, iar Halep este deranjată de jocul acesteia
1-2:
Game Haddad! Se merge cap la cap în acest set. Meciul este din ce în ce mai echilibrat
1-1: GAME HALEP! Simona nu se lasă și joacă la fel de agresiv cum a făcut-o în finalul primului set
0-1:
Haddad începe setul așa cum a făcut-o și în primul. Își câștigă serviciul fără probleme

SETUL 1
7-5: GAME și SET HALEP! Simona încheie setul cu un game alb
6-5: BREAK HALEP! Ce revenire! Simona face un nou break și servește pentru a încheia primul set!
5-5: GAME HALEP!
Simonei a început să-i funcționeze din nou jocul. De fiecare dată când a fost agresivă a surprins-o pe Haddad Maia.
4-5: BREAK HALEP!
Simona nu lasă garda jos, iese la atac și o surprinde din nou pe Haddad. Amână șansa de set a acesteia
3-5:
Break Haddad! Halep face din nou multe greșeli neforțate și îi dă șansa braziliencei să se apropie de câștigarea primului set
3-4:
Beatriz Haddad își câștigă din nou serviciul și se apropie la doar două game-uri de adjudecarea primului set
Simona revine incredibil de la 0-3 și își câștigă din nou serviciul. A prins mai mult curaj, iar adversarei nu-i mai iese jocul
2-3: BREAK HALEP!
După un game lung Simona reușește să câștige pe serviciul adversarei. A căutat mai mult colțul terenului, iar brazilianca a început să greșească
1-3: GAME HALEP!
Simona reușește să-și câștige serviciul, cu ceva emoții. Greșește încă foarte mult nerforțat, iar jocul adversarei o incomodează. Brazilianca intră mult în teren și trimite mingi lungi și puternice, fapt care o incomodează mult pe Simona.
0-3:
Jocul agresiv și răbdarea de care dă dovadă brazilianca o enervează pe Simona Halep, care deocamdată nu găsește soluția pentru a-i contracara jocul.
0-2:
Simona a avut 30-0, dar greșelile neforțate au făcut-o să piardă acest game. Primul break al meciului