Europa League

FOTO » Astra câștigă cu Zira, scor 3-1, și e aproape calificată în turul 3 din Europa League

+19 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 13 July 2017

Astra a câștigat prima manșă din turul doi al Europa League cu FK Zira, scor 3-1, și e foarte aproape de calificarea în faza următoare. Returul se va juca săptămâna viitoare.

Giurgiuvenii au deschis scorul în minutul 32, după trei ratări uriașe ale lui Belu și Erico și Chipirliu. Ioniță II a marcat primul gol de la marginea careului, după o greșeală a portarului advers.

Două minute mai târziu, azerii au egalat surprinzător cu un șut de la 20 de metri al lui Sadygov și cele două echipe au intrat la cabine la egalitate.

Echipa lui Edi Iordănescu a preluat din nou conducere în minutul 55, când Dandea a reluat cu capul și a marcat. Scorul final a fost stabilit de Le Tallec, care a înscris din apropiere, după o pasă foarte bună trimisă cu capul de Erico.

Vezi meciul liveTEXT

ASTRA - ZIRA 3-1
Au marcat: Ioniță 32, Dandea 55, Le Tallec 74 / Sadygov 34

min. 74: GOOOL ASTRA! Le Tallec înscrie din apropierea porții după o deviere cu capul a lui Erico!
min. 55: GOOOL ASTRA! Dandea reia cu capul din interiorul careului și portarul celor de la Zira nu mai are ce face!
min. 52:
Le Tallec trimite cu capul din interiorul careului, dar portarul respinge de lângă bară!
min. 38:
Chipirliu ratează incredibil din câțiva metri cu poarta goală!
min. 34: GOL Zira! Sadygov vine pe mingea a doua și înscrie cu un șut de la 20 de metri!
min. 32: GOOOL ASTRA! Ioniță profită de o ieșire hazardată a portarului advers și marchează cu poarta goală de la marginea careului!
min. 23:
Erico trimite cu capul din interiorul careului, dar portarul advers are un reflex de zile mari și respinge de pe linia porții!
min. 13:
Chipirliu rămâne singur în centrul careului, dar trimite mingea mult peste poartă!

Fosta campioană a României pornește acest sezon cu un lot complet schimbat și cu un antrenor nou pe bancă în persoana lui Edward Iordănescu.

Zira a terminat pe locul 4 sezonul trecut din Azerbaidjan și vine la Giurgiu cu gândul să nu ia bătaie. La azeri joacă și românul Gabi Matei.

Echipele de start:

Astra: Iliev - Belu, Fl. Bejan, Erico, Al. Stan - Mrzlijak, Dandea - Nicoară, Marquinhos, Ioniță II - Chipirliu
Rezerve: Boșneag, Le Tallec, Vâlceaun, Polczak, Pițian, Moise, Balaure

FK Zira: Nazirov - Matei, Boum, Krneta, ShemonaYev, Alyev - Manga, Mustafayev, Djurici, Sadygov - Belfort
Rezerve: Bayramov, Nagiev, Ibekoyi, Khalilzade, Guliyev, Gadze, Gurbanov