Tenis

VIDEO+FOTO Garbiñe Muguruza, victorie fără milă în fața lui Venus Williams la Wimbledon! A doua spanioloaică din istorie care câștigă la Londra + performanță nemaivăzută în fața surorilor Williams

+10 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 15 iulie 2017

Spanioloaica Garbiñe Muguruza nu i-a lăsat nicio șansă americancei Venus Williams, în finala de la Wimbledon 2017, scor 7-5, 6-0.

• Este a doua victorie de Grand Slam din cariera Muguruzei, după trofeul de la Roland Garros, în 2016, dar abia al patrulea turneu câștigat de Garbiñe în carieră;
  • Antrenată de Conchita Martinez, Muguruza a devenit a doua jucătoare din Spania din istorie care se impune pe iarba londoneză, după antrenoarea sa, în 1994;
  • Garbiñe Muguruza este prima jucătoare din istorie care le bate și pe Serena (Roland Garros 2016), și pe Venus (Wimbledon 2017) în finale de Grand Slam;
  • A fost cea de-a doua finală la Wimbledon pentru Muguruza, care o pierduse pe prima în 2015, în fața Serenei Williams.

Cum s-a desfășurat: Venus Williams (SUA) - Garbiñe Muguruza (SPA) 5-7, 0-6

Istoric primul set. Muguruza, 23 de ani, și-a menținut forma incredibilă din turneu. Spanioloaica a atacat în permanență, a jucat plat și a servit excelent. În ciuda unei Venus Williams, 37 de ani, foarte agresive, Garbiñe Muguruza și-a menținut cumpătul, a "spart" la 5-5 și a confirmat setul, 7-5.

Istoric setul secund. A doua parte a meciului nu a semănat deloc cu prima. Muguruza a apăsat pedala de accelerație, Venus Williams a părut sub par. Spanioloaica, loc 15 WTA, a bifat două breakuri în start, ducând scorul rapid la 3-0. A mai urmat unul, 5-0, și setul a fost decis imediat.