Europa League

VIDEO Bilbao, meci perfect înainte de dubla cu Dinamo » Formula aliniată de basci în amicalul cu Club Brugge și un supergol

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 22 iulie 2017

Athletic Bilbao s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Club Brugge, în ultimul amical înaintea duelului cu Dinamo, de joi, din turul III al preliminariilor Europa League.

La meci au asistat Cosmin Contra și Ionuț Negoiță, cei doi dorind să analizeze din tribune echipa bască.

Antrenorul Ziganda a aliniat o parte importantă dintre titulari, dorind să vadă care este situația lor înainte de meciul cu Dinamo. Astfel, pe teren au fost Herrerin, De Marcos, Etexita, Laporte, Balenziaga, Vesga, Benat, Susaeta, Muniain, Raul Garcia și Aduriz, jucători care vor fi cu siguranță la dubla cu Dinamo.

Ambele goluri au fost marcate de mijlocașul Raul Garcia. Primul a venit în minutul 40, cu un șut spectaculos din colțul careului, iar al doilea a fost din penalty, în minutul 60.

Athletic: Herrerin - De Marcos, Etxeita, Laporte, Balenziaga - Benat, Vesga - Susaeta, Raul García, Muniain - Aduriz (Kike Sola 85')

Dorin Rotariu nu a evoluat niciun minut la formația belgiană.