Tenis

Niculescu, OUT în sferturi la Washington » Înfrângere în minimum de seturi cu Julia Goerges

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 05 august 2017

Monica Niculescu (59 WTA) a părăsit vineri seara turneul de la Washington, fiind învinsă în sferturi de nemțoaica Julia Goerges (40 WTA).

Jucătoarea germană, finalistă la turneul de la București de acum două săptămâni, s-a impus în minimum de seturi, scor 6-3, 6-4, la capătul unei partide care a durat o oră și 34 de minute.

Niculescu a făcut un prim set modest, pierzându-și serviciul de nu mai puțin de trei ori și reușind un singur break. Nemțoaica a dictat ritmul jocului, a fost mai agresivă și nu s-a lăsat surprinsă de stilul Monicăi Niculescu.

Românca a început mai bine setul doi, a făcut break chiar în game-ul inaugural, conducând ulterior cu 2-0 și 3-1. Goerges și-a luat însă break-ul înapoi, a forțat mai mult și a închis manșa secundă la patru.

Pentru prezența în sferturile competiției de la Washington, Niculescu și-a asigurat 110 puncte WTA și 6.200 de dolari.

Simona Halep a părăsit la rândul său turneul de la Washington, abandonând în setul decisiv al meciului din sferturi cu Ekaterina Makarova (DETALII, AICI)