VIDEO Poli Iași - CFR Cluj 0-2 » Trupa lui Petrescu defilează prin Copou și își continuă marșul spre titlu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 05 august 2017

CFR Cluj și-a confirmat statutul de echipă cu pretenții la titlu, reușind o victorie categorică pe terenul lui CSM Poli Iași, scor 2-0.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 22, din penalty. Platini l-a placat pe Andrei Mureșan, iar arbitrul Rusandu a dictat o lovitură de pedeapsă controversată, transformată cu siguranță de Culio, ajuns la al doilea gol în actuala stagiune. Ion Crăciunescu susține că "centralul" a greșit: detalii și video cu faza.

Hoban a majorat avantajul ardelenilor în minutul 32, când a reluat impecabil cu capul centrarea perfectă venită de la Deac.

CFR a dominat meciul până la final, însă nu a reușit să mai marcheze.

În urma victoriei, CFR a acumulat 10 puncte și a urcat pe primul loc, la egalitate cu FC Botoșani.

De partea cealaltă, echipa lui Flavius Stoican înregistrează a doua înfrângere a sezonului și rămâne pe locul 10, cu patru puncte.

FINAL » CSM Poli Iași - CFR Cluj 0-2
Au marcat: Culio '22 p., Hoban '33
TEXT
VIDEO

Echipele de start:

CSM Poli Iași: Koșelev - Tiago, Frăsinescu, Cioinac, Sin - Qaka, Chelaru - Spătaru, Platini, Kizito - An. Cristea
Rezerve:
Kelava, Bădic, Moisi, P. Mendes, Panțîru, S. Moldovan, A. Vremea
Antrenor: Flavius Stoican

CFR Cluj: Vâtcă - Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora - Hoban, Culio - Nouvier, Deac, Păun - Urko Vera
Rezerve:
Duka, Luchin, L. Rus, Nistor, Hamed, Bokila, Omrani
Antrenor: Dan Petrescu

CSM Poli Iași are un început slab de sezon, formația antrenată de Flavius Stoican aflându-se pe locul nouă, cu patru puncte.

De partea cealaltă, CFR Cluj a confirmat până acum că este una din favoritele la titlu. Echipa lui Dan Petrescu se află pe locul doi, cu șapte puncte, iar jocul le dă sperențe clujenilor că pot ridica deasupra capului cel de-al patrulea titlu din istorie.