Dan Petrescu, dezvăluiri din vestiar după victoria cu Iași: "Le-am spus la pauză că vom pierde". Își critică un fotbalist

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 05 august 2017

Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj, a vorbit despre succesul obținut de echipa sa pe terenul lui CSM Poli Iași, scor 2-0.

"Bursucul" a mărturisit că nu a fost mulțumit cu prestația jucătorilor săi din prima repriză, în ciuda faptului că aceștia punctaseră de două ori. "Le-am spus că dacă nu revizuim atitudinea, vom pierde meciul", a spus acesta.

"Suntem singura echipă care a jucat trei meciuri în deplasare, n-am avut noroc la tragerea la sorți, dar rezultatele au fost peste așteptări. E ok că am făcut 10 puncte, eu voiam 12, dar e bine și așa.

Nu am jucat atât de bine azi, parcă nu am fost noi. Norocul a fost însă de partea noastră. La pauză am fost foarte supărat și am spus că dacă nu ne revizuim atitudinea vom pierde meciul. Repriza a doua a fost mult mai bună, am controlat jocul, dar nu am înscris.

Cei de la CSM Poli Iași au jucat peste așteptări, se vor bate la play-off după părerea mea.

Ne așteaptă un meci greu cu Dinamo, o echipă foarte bună, cu antrenor bun, jucători buni și mulți fani. Cred că va fi un stadion plin și va ieși un spectacol adevărat", a declarat Dan Petrescu, la TV Dolce Sport

"Le-am cerut să jucăm doar din două sau trei atingeri, Manea făcea driblinguri prin minutul 92. Am așteptări mari de la el, dar e tânăr și are timp să învețe din greșeli" Dan Petrescu

Vezi aici cum s-a scris povestea meciului CSM Poli Iași - CFR Cluj 0-2