Tenis

Begu - Venus Williams, la Toronto, s-a decis în 3 seturi

+1 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 08 august 2017

Irina Begu, locul 59 WTA, a fost învinsă cu greu în turul I al turneului de la Toronto, de către Venus Williams, scor 1-6, 6-3, 3-6, după un meci care a durat două ore.

În primul set, Venus a început foarte bine, a făcut un break și a condus cu 3-0. Ulterior, americanca de pe locul 9 WTA a mai făcut un break și s-a impus categoric.

Românca a revenit spectaculos în setul doi. A fost condusă cu 2-1, dar a făcut două break-uri consecutive și a condus jocul, trimițând partida în setul decisiv.

În setul 3, experiența lui Venus și-a spus cuvântul, deși Begu i-a pus mari probleme adversarei. Williams a condus cu 3-1, dar românca a egalat. Totuși, la 4-3 pentru Venus, americanca a mai făcut un break, decisiv pentru câștigarea meciului.