Tenis

Rivalitatea încrâncenată merge mai departe » Cu cine joacă Halep în sferturi la Cincinnati

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 18 august 2017

Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

Tenismena română se va duela cu britanica Johanna Konta, cea care a  trecut de slovaca Dominika Cibulkova în minimum de seturi,  scor 6-3, 6-4.

Simona și Konta s-au mai întâlnit de patru ori până acum în circuit, britanica având 3-1 în raportul meciurilor directe.

Va fi cea de-a patra confruntare dintre cele două din acest an: Konta a învins-o pe Halep într-un meci epic la Miami, românca și-a luat revanșa în aprilie, la FED Cup, cea mai recentă confruntare datând de la Wimbledon, când britanica i-a spulberat visele lui Halep și a învins-o în sferturi, după un meci extrem de strâns.

Halep și-a asigurat prezența în sferturi grație victoriei reușite joi seara în fața letonei Anastasija Sevastova, scor 6-4, 6-3 (DETALII, AICI)

• Duelul dintre Halep și Konta va fi la noapte, livetext pe GSP.RO și în direct la TV Digi Sport, de la ora 02:00.