VIDEO Campioana e de nerecunoscut » CSU Craiova o învinge pe Viitorul, 2-0, și adâncește criza echipei lui Hagi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 20 august 2017

CSU Craiova s-a impus pe terenul Viitorului, scor 2-0, și a adâncit criza prin care trece campioana sezonului trecut.

Ambele goluri au fost reușite de Mitriță, atacantul împrumutat de olteni de la Pescara. Acesta nu a celebrat niciuna dintre cele două reușite, aducându-și aminte că echipa lui Hagi a fost cea care l-a lansat în fotbalul mare.

Oltenii au deschis scorul în minutul 28, prin Mitriță. Atacantul a profitat de o gafă incredibilă a lui Florinel Coman, a avansat către poartă și l-a învins fără emoții pe Râmniceanu.

Țucudean putea egala cinci minute mai târziu, însă a luftat incredibil dintr-o poziție favorabilă.

Viitorul a fost la un pas de egalare în minutul 57, dar Calancea a avut o intervenție incredibilă la capul perfect al lui Țucudean.

Calancea a mai avut o intervenție inspirată în minutul 63, când a respins în corner șutul lui Florinel Coman din unghi. Portarul oltenilor a continuat seria paradelor în minutul 67, respingând providențial șutul lui Țucudean din 10 metri.

Viitorul a primit lovitura de grație în minutul 71. Boli a comis o gravă eroare de marcaj, același Mitriță învingându-l elegant pe Râmniceanu.

După un nou eșec, campioana Viitorul se află pe locul 11, cu cinci puncte.

De partea cealaltă, CSU Craiova a urcat până pe poziția secundă, oltenii acumulând 15 puncte.

Viitorul - CSU Craiova 0-2
A marcat: Mitriță '28, '71