Stranieri

VIDEO Anderlecht s-a făcut de râs în Belgia! A pierdut cu St. Truiden, 2-3 » Chipciu a fost folosit pe un post inedit

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 20 august 2017

Anderlecht, campioana Belgiei, s-a făcut de râs în etapa a 4-a după ce a pierdut meciul de pe teren propriu cu St. Truiden, scor 2-3.

Antrenorul Rene Weiler a trimis în teren un prim ”11” cel puțin ciudat! Tehnicianul lui Anderlecht l-a trimis pe Chipciu în teren din primul minut și l-a folosit fundaș dreapta, deși românul n-a prea jucat pe acel post în carieră, făcând-o doar de câteva ori, de nevoie, la FCSB.

Nicolae Stanciu a intrat și el pe teren în minutul 77, iar tot atunci a fost schimbat și Chipciu.

Anderlecht a deschis scorul în minutul 18 prin Bruno, dar oaspeții au egalat prin Boli trei minute mai târziu. Până la finalul primei părți campioana Belgiei a ratat și un penalty prin Hanni.

Imediat după pauză, Legear a marcat pentru St. Truiden, apoi Botaka a majorat diferența în minutul 66. Teodorczyk, intrat în minutul 62 la Anderlecht, a închis tabela, 2-3, cu trei minute înainte de final.

După 4 etape, Anderlecht are doar 4 puncte și ocupă locul 10. De partea cealaltă, St. Truiden e pe poziția a 4-a, cu 9 puncte, iar sezonul trecut l-a încheiat pe locul 12.

Anderlecht - St. Truiden 2-3
Au marcat: Bruno 18, Teodorczyk 87 / Boli 21, Legear 53, Botaka 66