Tenis

Darren Cahill pus la zid de americani pentru înfrângerea lui Halep » Antrenorul, criticat pentru ce i-a spus Simonei la 1-4

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 21 august 2017

Simona Halep a pierdut categoric finala de la Cincinnati în fața spanioloaicei Garbine Muguruza, scor 1-6, 0-6, și Darren Cahill e considerat unul dintre vinovați.

Americanii de la Tennis Magazine l-au criticat pe Cahill, despre care au scris că n-a putut s-o bage pe Simona în meci în primul set.

"Ştii că o jucătoare e în dificultate atunci când antrenorul se chinuie să-i spună ceva că s-o facă să revină în meci. La 1-4 în primul set, după nici 20 de minute, Simona Halep l-a chemat pe Darren Cahill, pentru a-l întreba cum o poate opri pe Garbine Muguruza.

Cahill a sfătuit-o puţin să încerce să trimită mingile pe tot terenul, înainte de a recunoaşte că Muguruza e prea puternică! «Nu e nicio cale», a spus Cahil: «Joacă bine»", scrie Tennis Magazine.