Un jucător de la FCSB îl "înțeapă" pe Dică: "N-ai cum să ajungi la naţională dacă joci 45 de minute pe meci"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 28 August 2017

Florin Tănase a marcat un gol în victoria celor de la FCSB în fața lui FC Botoșani, scor 2-0, însă în ultima vreme a fost folosit tot mai puțin de Nicolae Dică.

”Decarul” roș-albaștrilor a fost întrebat dacă consideră că ar fi trebuit să fie convocat la națională, însă răspunsul său a conținut câteva ”săgeți” la adresa tehnicianului FCSB.

"Eu îmi doresc să ajung la naţională, dar nu ai cum să ajungi la echipa naţională atât timp cât joci doar 45 de minute pe meci", a spus Tănase, după meciul cu Botoşani, la Look TV.

Totodată, Tănase a fost surprins și de faptul că a fost rezervă în play-off-ul Ligii Campionilor cu Sporting, scor 1-5: "Am fost surprins, normal că orice jucător îşi doreşte să joace din primul minut, dar o să lupt să demonstrez că merit să fiu titular meci de meci".

6 goluri a marcat Florin Tănase la FCSB în 35 de meciuri și a bifat 5 pase decisive

LOT ROMÂNIA

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 44/0), Costel Pantilimon (Watford, 25/0), Florin Niță (FCSB, 0/0)

Fundași: Bogdan Țîru (FC Viitorul, 2/0), Vlad Chiricheș (Napoli, 47/0), Valerică Găman (Karabükspor, 13/1), Alin Toșca (Betis, 7/0), Romario Benzar (FCSB, 7/0), Steliano Filip (Dinamo, 7/0), Cristian Ganea (FC Viitorul, 1/0), Sergiu Hanca (Dinamo, 2/0), Cosmin Moți (Ludogoreț, 10/0)

Mijlocași: Eric Bicfalvi (FC Ural, 4/0), Răzvan Marin (Standard, 7/1), Nicolae Stanciu (Anderlecht, 14/6), Mihai Pintilii (FCSB, 36/1), Alexandru Băluță (CSU Craiova, 1/1), Ciprian Deac (CFR Cluj, 11/0), Alexandru Maxim (Mainz, 27/1)

Atacanți: Andrei Ivan (FC Krasnodar, 5/0), Alexandru Chipciu (Anderlecht, 28/4), Bogdan Stancu (Bursaspor, 50/14), Florin Andone (Deportivo, 15/1), Adrian Popa (Reading, 21/3)

Lista adițională: Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb, 17/0), Ionuț Nedelcearu (Dinamo, 0/0), Dragoș Nedelcu (FCSB, 1/0), Constantin Budescu (FCSB, 4/2), Dorin Rotariu (Club Brugge, 4/0), Gheorghe Grozav (Karabükspor, 15/3), George Pușcaș (Benevento, 0/0), Florin Tănase (FCSB, 2/0), Cătălin Golofca (FCSB, 0/0)

• România - Armenia se joacă pe 1 septembrie, în timp ce Muntenegru - România se joacă pe 4 septembrie. Ambele partide încep la ora 21:45.

România este acum pe locul 4, cu 6 puncte, având o victorie, 3 egaluri și două înfrângeri. "Tricolorii" sunt la 4 puncte de Muntenegru, care are 10 puncte și este pe locul 2, care duce la baraj.