Tenis

Surpriză de proporții la US Open » Una dintre rivalele Simonei Halep eliminată de numărul 78 WTA

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 28 august 2017

Johanna Konta (26 de ani,7 WTA), favorita șapte de la US Open, a părăsit turneul de la Flushing Meadows chiar în primul tur.

Britanica a pierdut în trei seturi în fața sârboaicei Aleksandrei Krunici (24 de ani, 78 WTA), scor 6-4, 3-6, 4-6, la capătul unui meci care a durat două ore și 18 minute.

Konta a jucat foarte bine în primul set, adjudecându-și prima manșă cu 6-4, după o prestație foarte solidă.

Totuși, jocul britanicei s-a prăbușit în următoarele două seturi, iar Alekasandra Krunici, aflată la cel mai bun meci din ultima perioadă, s-a impus cu 6-3, 6-4, furnizând cea mai mare surpriză din prima zi de la US Open.

Konta se afla pe aceeași parte de tablou cu Simona Halep, iar cele două s-ar fi putut întâlni în sferturile competiției.