Nationala

Alex Chipciu: "E cel mai prost teren pe care am jucat, toate mingile merg aiurea" + îi urechează pe fani: "Suntem cam pretențioși"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 01 septembrie 2017

Invitat la microfonul Digisport, Alex Chipciu a vorbit despre victoria cu Armenia, 1-0, gol marcat de Alex Maxim.

"Am avut ocazii și în prima și în a doua repriză. A fost un meci foarte greu pentru că nu suntem o natională ca Germania, să dominăm adversarul din primul până în ultimul minut.

Henrikh Mkhitaryan e mai bun decât toți jucătorii pe care îi avem noi. Cred că e cel mai prost teren pe care am jucat, nu poți pasa pe un așa teren. Toate preluările sunt greșite, toate pasele merg aiurea.

Dacă rezultatele lipsesc câteodată, poate că asta e valoarea noastră. S-a complicat mai mult situația. E surprinzător că Danemarca s-a impus atat de clar cu Polonia (nr. 4-0).

Ne-a lipsit și șansa, dar nu cred că e mare diferență pentru noi, Muntenegru și Danemarca, poate cu un plus pentru Danemarca. Cred că trebuie să-i dăm credit lui Daum, suntem și foarte pretențioși".