Tenis

Înfrângere dramatică pentru Monica Niculescu » România a rămas fără reprezentant pe tablourile de simplu de la US Open

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 02 septembrie 2017

Monica Niculescu a părăsit turneul de la US Open, fiind învinsă de americanca Jennifer Brady, 6-3, 4-6, 7-6 (7-3), după o luptă feroce, în care ambele jucătoare au avut șanse de a închide meciul.

Brady s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 7-6 (7-3), după un meci care a durat două ore și 27 de minute.

Monica a început dezastruos meciul, văzându-se rapid condusă cu 0-5. Românca a mai recuperat din diferență, câștigând următoarele trei game-uri, dar americanca a închis în cele din urmă setul la trei.

Deși părea că jocul se îndreaptă către o victorie facilă a lui Brady, Niculescu a revenit de la 1-3, adjudecându-și setul secund la cea de-a cincea minge de set avută.

Scenariul s-a repetat, în mare parte, și în setul trei, Niculescu recuperând din nou un break. Brady a condus cu 4-3, dar românca a făcut break, trecând ulterior în avantaj. Americanca a rezistat însă presiunii, și-a făcut serviciul, impunându-se apoi în tie-break.

După eliminarea Monicăi Niculescu, turneul de la US Open a rămas fără niciun reprezentant român pe tablourile principale de feminin și masculin.