CM 2018

Lewandowski a înscris din lovitură liberă, la 1-0, însă ”centralul” Treimanis n-a văzut mingea în poartă: ”Arbitrul ne-a refuzat un gol valabil”

Articol de Aurelian Botezatu  —  Tuesday, 05 September 2017

Deznodământul meciului de la Varșovia, 3-0, nu reflectă nici pe departe emoțiile prin care au trecut polonezii cu Kazahstanul.

În minutul 73, când scorul era încă 1-0 și oaspeții veneau tare din urmă, balonul expediat de Lewandowski din lovitură liberă a depășit linia porții cu câțiva centimetri.

Amfitrionii au sărit în sus de bucurie, însă "centralul" leton Andris Treimanis și asistenții săi n-au acordat golul.

"Penalty în compensație"

"Arbitrul ne-a refuzat un gol perfect valabil", s-a scandaliat cotidianul Sport, iar Lewandowski nu și-a putut explica de ce Treimanis a avut dubii: "Eu eram la 25 de metri și am văzut foarte bine cum mingea a depășit linia".

Norocul polonezilor, la un minut distanță a picat golul lui Glik. Cel bun! Iar apoi, notează același Sport, "penalty-ul discutabil, acordat probabil în compensație, la un presupus fault al lui Logvinenko asupra lui Lewandowski" (85).