Baschet

+9 Foto

Articol de Oana Duşmănescu  —  Tuesday, 05 September 2017

Naţionala masculină de baschet a României a pierdut partida disputată împotriva Ungariei, scor 71-80, şi va termina grupa C a Campionatului European de Baschet masculin pe ultima poziţie.

Ca să se califice mai departe, în faza eliminatorie a Europenelor, România avea nevoie de o victorie la 19 puncte în faţa Ungariei. Dar la români pare să funcţioneze la fiecare meci numai primul sfert. De acolo parcă toate firele se rup şi toate ideile se încâlcesc fatal. "Tricolorii" au 12-6 în minutul 7, dar ungurii egalează două minute mai târziu, la 14. Urmează 8 puncte la rând înscrise de maghiari, la începutul sfertului secund, şi jucătorii antrenaţi de croatul Stojan Ivkovici se instalează lejer la conducere, cu aceiaşi Hanga şi Vojvoda asaltând panoul.

Sisif a fost român

În minutul 15, "vulturii" vin la 3 puncte în trena rivalilor, dar de acolo înainte prăpastia se cască din ce în ce mai larg. E 31-38 în minutul 19. Ratările se pierd pe fondul sonor din sala din care se aude "România! România!"

Debutul sfertului trei aduce iar echipa noastră la 36-38, prin reuşitele lui Cătălin Baciu. Pare însă că ungurilor le plac desprinderile – diferenţa creşte la 10 puncte, 36-46, într-un minut şi jumătate de joc. Ungurii nu l-au luat însă deloc în calcul pe Andrei Mandache, care e dispus să se dea peste cap ca să relanseze jocul – minutul 27 – 48-49. Greşelile alor noştri dublează detaliile pozitive şi ne trezim mereu pe post de urmăritori. Sfertul al treilea, în ciuda eforturilor tricolore, se termină 60-52 pentru Ungaria.

Finalul e demn de o dramă veritabilă – elevii lui Ţenter se apropie iar, 71-75, dar mingea parcă frige în ultimul minut. Din tribune se aude "Nu cedăm!", dar secundele fug şi Hanga primeşte două libere, pe care le transformă. Meciul se încheie cu 71-80. Mandache, 24 de puncte, şi Baciu, cu 12, au fost principalii marcatori pentru România. Pentru Ungaria, Vojvoda a înscris 26 de puncte şi Hanga 20.

În ultimul meci al Grupei C, joi, România întâlneşte Muntenegrul, dar Ungaria este cea care prinde ultimul loc la Istanbul.

"Am demonstrat că avem valoare, că putem juca bine împotriva unor echipe care se află la acelaşi nivel cu noi. De asta aveam nevoie mai mult în pregătire, nu de meciuri cu adversare prea tari, care ne-au făcut să începem campania cu moralul foarte scăzut" - Vlad Moldoveanu, România

Steag ars şi contre

Au existat şi incidente care i-au implicat pe suporterii celor două echipe naţionale. Un steag al Ungariei a fost ars chiar în faţa Sălii Polivalente, înainte de începerea meciului, când românii intrau în sală. În interior, cei care au început ostilităţile au fost oaspeţii care au strigat: "România e de rahat!" şi "Suntem acasă!", iar cei din galeria lui U Cluj au replicat cu: "Ţinutul Secuiesc e pământ românesc!" şi "Afară, afară cu ungurii din ţară!" La intonarea imnurilor, galeriile s-au întors cu spatele. La meci au venit şi aproximativ 200 de oameni din galeria echipei de baschet CSU Sibiu, sala din Cluj fiind aproape plină la meciul de aseară.

ora 20:45 România-Muntenegru

Meciurile României şi toate partidele de seara (două "optimi", două "sferturi", semifinalele şi finala mare a EuroBasket 2017) vor fi transmise pe TVR 2 şi TVR HD.

71-80 / Final de partidă.
71-75 /
Un minut rămas şi 4 puncte diferenţă. Hai băieţi!
65-74 /
Moldoveanu eliminat.
65-74 /
Baciu(12 puncte) şi Mandache (23 de puncte) ne păstrează în meci.
54-65 /
Ne tremură mâna la libere. 10 aruncări ratate

Pauză 52-60 / Final slab de sfert. Maghiarii se distanţează la 8 puncte.

48-49 / 3 PUNCTE ŞI FAULT! Mandache, 17 puncte, ne readuce în meci.
44-48 /
Revenire incredibilă a tricolorilor.
36-42 /
Hanga marchează de 2 ori pe contraatac şi ajunge la 16 puncte.
36-38 /
Mandache este primul care modifică tabela după pauză.

PAUZĂ / Ungaria conduce cu 38 - 32.

29-38 /
Cea mai mare diferenţă.
24-27 /
Pasă genială a lui Kuti şi Mandache duce parţialul la 5-0.
22-27 /
Mandache, coş şi fault!
15-21 /
Hanga, maghiarul naturalizat, şi-a intrat în mână. Fanii români simt momentul slab şi susţin în picioare naţionala.

Pauză după primul sfert: 15-16
14-14 /
Vojvoda marchează de la 10 metri şi egalează.
14-9 /
Apărarea funcţionează excelent. Doar 11 puncte cedate în 9 minute.
12-6 /
Am început din nou bine! Maghiarii cer timp de odihnă.
3-0/ Vlad Moldoveanu marchează primul coş al partidei şi este unul de 3 puncte. România a preluat conducerea.

A început partida! România a câştigat saltul pentru posesie.

România s-a calificat automat la turneul final european, fiind una dintre cele 4 ţări organizatoare, alături de Finlanda, Israel şi Turcia. Primele 3 meciuri s-au soldat cu înfrângeri drastice, culminând cu meciul de ieri, când Spania ne-a învins cu scorul de 91-50.