Stranieri

VIDEO Napoli se impune la Bologna, 3-0, și urcă pe podium! Accidentare serioasă pentru Vlad Chiricheș

Captură SkySports

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 10 septembrie 2017

Napoli s-a impus în deplasarea de la Bologna, scor 3-0, și le-a egalat pe Juventus și Inter în fruntea clasamentului din Seria A. Vlad Chiricheș (27 ani) a fost titular, dar a suferit o accidentare la umărul stâng și a fost schimbat în minutul 43 al partidei, cu Albiol.

Oaspeții au început mai greu partida și, în ciuda presiunii constante și pressingului agresiv exercitat la poarta Bolognei, nu au reușit să marcheze în primele 45 de minute. Din contră, cea mai mare ocazie a aparținut gazdelor, la o lovitură liberă scoasă miraculos de Pepe Reina.

Partida a fost rezolvată în doar 20 de minute. Callejon a deschis scorul în minutul 67, iar Mertens și Zielinski au închis tabela în ultimele 10 minute de joc.

Bologna-Napoli: 0-3
Au marcat: Callejon 67, Mertens 83, Zielinski 88 (VIDEO)

Echipele de start:

Bologna (4-2-3-1): Mirante - Krafth, Helander, Maietta, Masina - Poli, Pulgar - Palacio - Destro, Di Francesco, Verdi

Napoli (4-3-3): Reina - Ghoulam, Koulibaly, Chiricheș, Hysaj, Hamsik, Jorginho, Alan - Insigne, Mertens, Callejon