Liga Campionilor

FOTO + VIDEO Messi a distrus-o de unul singur pe Juventus » Barcelona câștigă cu 3-0 și își ia revanșa pentru eliminarea din ediția trecută

+10 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 12 September 2017

Barcelona și-a luat revanșa pentru eliminarea din ediția trecută a Ligii suferită în fața lui Juventus.

Catalanii au învins-o cu 3-0 pe Juve, într-o seară în care Messi a strălucit ca în vremurile sale de glorie.

Argentininianul a deschis scorul înainte de pauză, marcând printr-un șut plasat de la 16 metri, după ce Suarez îi așezase perfect mingea.

Rakitici a majorat avantajul Barcelonei în minutul 56, când a înscris printr-un șut simplu din 12 metri, la capătul unei faze orchestrate tot de starul argentinian.

Messi a reușit "dubla"în minutul 69, învingându-l pe Buffon cu un șut din interiorul careului după o fază creată tot de el.

S-a încheiat 3-0 pentru Barcelona, partida consemnând un nou record pentru Messi: argentinianul a reușit să marcheze pentru prima oară în carieră în poarta legendarului Gianluigi Buffon (39 de ani)

Vezi AICI toate rezultatele serii din Liga Campionilor

Barcelona - Juventus 3-0
Au marcat: Messi '45, '69 Rakitici '56
TEXT / VIDEO

Echipele de start

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Umtiti, Alba - Rakitic, Busquets, Iniesta - Dembele, Suarez, Messi
Antrenor: Ernesto Valverde

Juventus:  Buffon - De Sciglio, Barzagli, Benatia, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Matuidi - Douglas Costa, Higuain, Dybala
Antrenor: Massimiliano Allegri

Cele două s-au întâlnit ultima oară în sferturile ediției trecute din Ligă, torinezii câștigând "dubla" cu 3-0 la general. Juventus s-a impus cu 3-0 în Italia, cele două echipe remizând în retur pe Camp Nou, 0-0.