VIDEO FC Botoșani câștigă fără probleme cu Juventus București, 2-0 » Moldovenii au urcat pe locul 2

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 15 septembrie 2017

FC Botoșani a continuat forma bună din acest sezon, impunându-se fără probleme în meciul jucat în deplasare cu Juventus București, scor 2-0.

Echipa antrenată de Costel Enache a deschis scorul în minutul 30, prin Laurențiu Buș. Atacantul a reluat cu capul în poartă centrarea de manual venită de la Ungurușan.

Botoșănenii au marcat golul doi în minutul 76, prin Mihai Roman, care l-a învins pe Stoian din câțiva metri, după ce fusese servit excelent de tânărul Olimpiu Moruțan.

Grație victoriei, FC Botoșani a urcat temporar până pe locul 2, moldovenii acumulând 19 puncte.

Juventus București va rămâne și după această etapă codașa Ligii 1. Nou-promovata are doar trei puncte și nu a strâns nicio victorie în actuala ediție.

Juventus București - FC Botoșani 0-2
Au marcat: L. Buș '30, M. Roman '76

TEXT / VIDEO

Echipele de start:

Juventus București: R. Stoian - Călințaru, Wallace, Benga, Fl. Ștefan -  Mihăescu - Zaharia, Bărbulescu, Băjenaru, Dzalamidze - Măzărache
Rezerve:
Drăghia, Morariu, Beța, Stoenac, Carabela, Țâră, C. Petre
Antrenor:
Marin Barbu

FC Botoșani: Cobrea - Ungurușan, A. Burcă, A. Miron, Mușat - Bordeianu, Tincu -  M. Roman, Moruțan, Buș - D. Popa
Rezerve:
Ed. Pap, Ciaccheri, Dumitraș, Rodriguez, Chitoșcă, Oaida, Serediuc

Partida s-a disputat pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești, aproximativ 100 de spectatori fiind prezenți la meci.