Baschet

FOTO Serbia s-a calificat în finala Eurobasket 2017! Când are loc ultimul act

+7 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 15 septembrie 2017

Serbia s-a impus în a doua semifinală a Campionatului European de Baschet, scor 87-79, în fața Rusiei și se va duela duminică în marea finală, de la 21:30, cu revelația Slovenia. Partida va fi transmisă în direct pe TVR HD.

Sârbii au controlat meciul da capo al fine, fiind conduși o singură dată, în primul minut de joc. Diferența maximă a fost de 16 puncte, rușii reușind o revenire spectaculoasă în sfertul 4, când s-au apropiat la o singură posesie. Bogdan Bogdanovici a fost din nou imperial, reușind 24 de puncte, fiind depășit în statistici doar de Aleksei Shved, marcator a 33 de punte.

Slovenia este singura echipă cu victorii pe linie la Eurobasket 2017, sârbii fiind învinși în faza grupelor chiar de adversara din semifinale, Rusia.