Decizie controversată luată de CCA » CSU Craiova - Dinamo va fi condus de arbitrul care i-a avantajat mereu pe "câini"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 16 septembrie 2017

CSU Craiova și Dinamo se vor duela în această seară, de la ora 20:30, în derby-ul etapei. Partida este liveTEXT pe GSP.RO și în direct pe TV Digi Sport, TV Telekom Sport și LookTV.

Meciul din această seară, unul extrem de important pentru lupta la vârful clasamentului, va fi arbitrat de Ovidiu Hațegan, 36 de ani. Acesta va fi ajutat de Octavian Șovre și de Sebastian Gheorghe.

Deși Hațegan este cel mai bine cotat arbitru român, decizia este una controversată, având în vedere prestațiile avute de central în meciurile cu Dinamo.

În plus,  acesta a arbitrat în sezonul trecut meciul CSU Craiova - Dinamo, din Cupa României, câștigat de olteni, și a avut mari probleme. Arădeanul nu a dictat lovitură de la 11 metri pentru olteni, la scorul de 0-0, după un fault al lui Popescu asupra lui Bancu, din minutul 74.

Pe lângă această greșeală, oltenii au mai reclamat un henț în careu al lui Dielna în minutul 99, plus o posibilă eliminare a lui Filip în minutul 115.

Alte greșeli pro Dinamo

De-a lungul carierei sale, Hațegan a făcut foarte multe greșeli în avantajul dinamoviștilor.

Sezonul 2013-2014

Viitorul - Dinamo (0-0): nu l-a eliminat pe L. Rus, în minutul 42, pentru
un fault asupra lui Bejan

Dinamo - Ceahlăul (1-1): nu a dat penalty pentru Ceahlăul la henţul lui Grigore în minutul 57
Dinamo - Astra (2-0): a anulat eronat golul marcat de Papp, după un presupus fault în atac

SEZONUL 2014-2015

Dinamo - CFR Cluj (1-1): nu a acordat un penalty pentru CFR în minutul 27, după ce A. Marc a avut o intrare neregulamentară asupra lui Tade;
nu a acordat un penalty pentru CFR în minutul 44, după ce Elhamed l-a faultat pe

Sezonul2016-2017

Dinamo - Steaua (3-1): în minutul 19 nu a acordat lovitură de la 11 metri pentru Steaua după faultul lui Steliano Filip asupra lui Adi Popa