Start fals

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Dinamo Bucureşti a pierdut primul test disputat în Turcia, 0-2 cu Slaven Belupo. Golurile croaţilor au fost marcate de Sehici (min 32) şi Boljak (min 45). Roş-albii au început bine partida, Florin Bratu şi Gabriel Boştină ratînd două oportunităţi mari de a înscrie. Totuşi la cea de a doua fază de atac mai consistentă de-a oaspeţilor, defensiva dinamoviştilor a fost surprinsă şi Sehici a fost lăsat singur cu Matache, poziţie din care nu a iertat, deschizînd scorul. Cel de-al doilea gol a venit în minutul 45, Boljak reuşind un şut de senzaţie de la 18 metri.

În a doua repriză, Cornel Ţălnar a mizat pe un cuplu de atacanţi format din Marius Alexe şi Liviu Ganea. Apoi, tehnicianul dinamovist a forţat, schimbînd un fundaş, Lucian Goian şi introducîndu-l pe Daniel Opriţa. Marius Alexe (18 ani) a fost cel mai periculos jucător al lui Dinamo fiind de două ori aproape de a marca. Nu a reuşit, iar roş-albii au debutat cu stîngul în cantonamentul de pregătire din Turcia.

- Andrei Mărgăritescu a fost căpitanul lui Dinamo

-Daniel Opriţa a intrat pentru prima oară pe teren în acest an

-următorul amical al lui Dinamo se va disputa vineri de la ora 15:00 cu echipa lui Emilian Dolha, Lech Poznan (Polonia)