FOTO + VIDEO Continuă criza » Dinamo a remizat cu Astra, 1-1, și e în afara play-off-ului la finalul turului

+33 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 30 septembrie 2017

Dinamo a bifat al cincilea meci consecutiv fără victorie în Liga 1: remiză cu Astra, 1-1. "Câinii" au condus din nou, dar s-au văzut egalați după supergolul lui Romario Moise din lovitură liberă.

Penedo a fost pus la încercare pentru prima oară în minutul 13, dar panamezul a reținut cu siguranță șutul lui Alexandru Stan.

Camerunezul Abang a ratat o ocazie uriașă pentru Astra în minutul 18. Singur cu Penedo, atacantul a luftat inexplicabil, deși avea șansa unei finalizări simple.

Astra a avut încă o ocazie uriașă în minutul 29, șutul înșelător al lui Ioniță fiind respins providențial de Penedo.

Dinamo nu a contat în prima repriză, tot echipa lui Iordănescu fiind mai periculoasă. Takayuki l-a încercat din unghi pe Penedo, însă goalkeeper-ul dinamovist a fost atent și a respins în corner.

Roș-albii nu și-au creat ocazii importante nici în repriza secundă, tot Astra fiind echipa mai periculoasă.

Total nesperat, Dinamo a deschis scorul în minutul 66, prin Nemec, la primul șut pe poartă. Slovacul a înscris cu capul după centrarea perfectă a tânărului Costache.

Astra a egalat în minutul 82 prin nou-intratul Romario Moise, care a executat impecabil o lovitură liberă de la 22-23 de metri. Tot Moise a înscris în acest sezon și cu FCSB, în remiza din startul sezonului, 1-1.

Dinamo rămâne în continuare în afara play-off-ului. Roș-albii sunt pe locul 7, cu 17 puncte, la o lungime de ACS Poli Timișoara și la egalitate cu Viitorul.

De partea cealaltă, Astra a urcat o poziție, giurgiuvenii situându-se acum pe locul 4, cu 23 de puncte.

Aproximativ 500 de fani au fost prezenți la meci, potrivit reporterului GSP.RO prezent în "Ștefan Cel Mare".

Dinamo - Astra Giurgiu 1-1
A marcat: Nemec '66 / R. Moise '82