Tenis

Simona Halep s-a calificat în turul III la Beijing! Adversara a abandonat în startul setului secund » Se va duela cu Sharapova

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 03 October 2017

Simona Halep s-a calificat în turul III al turneului de la Beijing. Rybarikova a abandonat în setul doi, la scorul de 6-1, 2-1 pentru Halep. Românca se va duela în turul III cu Maria Sharapova, care a trecut de Makarova. Meciul va avea loc miercuri, de la ora 11:00, și va fi liveTEXT pe GSP.RO.

După un prim set jucat perfect de româncă, câștigat cu 6-1 de Simona, care a făcut două break-uri, Rybarikova a cerut intervenția medicului, acuzând că se simte rău. Slovaca a mers la vestiare pentru a primi îngrijiri medicale și a decis să nu se mai întoarcă, nefiind în stare să continue meciul.

Simona, locul 2 WTA, se va duela cu Maria Sharapova, locul 104 WTA. Până acum, cele două s-au duelat de 7 ori, iar Șarapova a câștigat fiecare meci. Ultima partidă a avut loc în 2017, la US Open, în turul 1.

Simona Halep - Magdalena Rybarikova 6-1, 2-1

MECI HALEP: Rybarikova a decis să abandoneze meciul din cauza problemelor de sănătate.
Break Halep:
Simona preia avantajul, reușind încă un break.
Game Halep:
Simona egalează rapid scorul, după un game solid, în care a fost agresivă și a pus presiune pe Rybarikova
Game Rybarikova:
Slovaca a câștigat cu emoții primul game al setului secund. Halep a avut două mingi de break, dar Rybarikova a câștigat după ce a servit 3 ași consecutivi

Începe setul doi. Rybarikova servește prima

SET HALEP: Românca a servit foarte bine și a fost agresivă în finalul setului, câștigând categoric ultimul game.
Slovaca a câștigat primul game din meci, după ce a salavat o minge de set.
Game Halep:
Simona a mai câștigat un game și este la un pas de a-și adjudeca setul. Halep domină cu autoritate jocul, iar slovaca nu are nicio șansă
Românca este tot mai aproape de câștiga setul. Jucătoarea noastră a mai reușit un break, controlând toate schimburile
Game Halep:
Simona merge perfect în acest set. Halep conduce cu 3-0 și nu-i dă nicio șansă adversarei
Românca începe foarte bine setul și face primul break, după încă un game lung și echilibrat. Rybarikova a servit slab, iar Simona a profitat și a returnat foarte bine de fiecare dată
Game Halep:
Simona a câștigat cu greu primul game. Românca a început ezitant și slovaca a avut minge de break, dar Halep a revenit.

Începe meciul. Simona servește prima

Partida dintre Halep, locul 2, și Rybarikova, locul 28, trebuia  să se joace ieri, dar programul a fost dat peste cap din cauza ploii. Astfel, partida a fost mutată azi.

Rybarikova a trecut în primul tur de canadianca Eugenie Bouchard, scorul 6-4, 6-3, după un meci care a durat o oră și 36 de minute. Până acum, Halep și Rybarikova s-au duelat de 4 ori. Ultimul meci a avut loc anul acesta, la Toronto, când Simona s-a impus în două seturi.