Tenis

Simona Halep şi-a aflat adversara din sferturile de finală de la Beijing! Românca are şansa revanşei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 04 October 2017

Simona Halep, principala favorită a turneului WTA de la Beijing, se va duela cu Daria Kasatkina (34 WTA) în sferturile de finală ale competiţiei, după victoria cu Maria Sharapova, 6-2, 6-2 în runda a treia (Vezi detalii).

Rusoaica Daria Kasatkina a eliminat-o în turul al treilea pe poloneza Agnieszka Radwanska, favorita a 11-a a turneului, în trei seturi, 4-6, 7-5, 6-2, la capătul unei dispute care a durat peste două ore şi jumătate.

Ultimul meci dintre Halep şi Kasatkina s-a jucat chiar săptămâna trecută, în al doilea tur al turneului de la Wuhan, când rusoiaca s-a impus clar, în două seturi, scor 2-6, 1-6 (citeşte AICI rezumatul meciului). Tot anul acesta, cele două s-au întâlnit la Roland Garros, unde Simona a învins în două seturi, 6-0, 7-5, iar anul trecut românca s-a impus la Miami, scor 6-3, 7-5.

Partida dintre Halep şi Kasatkina se va juca vineri, iar ora de disputare va fi anunţată cel mai probabil în cursul zilei de joi. Partida va putea fi urmărită în direct la TV Digi Sport 2 şi liveTEXT pe GSP.ro.