Tenis

VIDEO Victorie URIAŞĂ pentru Sorana Cîrstea » A trecut de Pliskova şi este în sferturi la Beijing! Adversară tare pentru româncă

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 05 October 2017

Sorana Cîrstea, locul 44 WTA, a învins-o pe Karolina Pliskova (4 WTA) în turul III la Beijing, scor 6-1, 7-5. În sferturi, românca va juca împotriva letonei Jelena Ostapenko, care a trecut azi de Shuai Peng (abandon al chinezoaicei după 3 gameuri).

Sorana a jucat perfect în primul set. Sorana a fost sigură pe ea, chiar dacă în primul game cehoaica a făcut break. Ulterior, Cîrstea a câştigat fiecare game, trei pe serviciul advers, şi a controlat schimburile.

În setul doi, Sorana a început greu şi Pliskova a condus cu 3-0. Ulterior, românca a revenit incredibil, iar la 4-5 a salvat trei mingi de set. În final, la scorul de 5-5, Cîrstea a făcut break şi a servit cu succes, câştigând meciul.

Sorana Cîrstea s-ar putea duela în semifinale cu Simona Halep, cele două jucătoare fiind pe aceeaşi parte de tablou.