Amicale

VIDEO Victorie dubioasă a Rusiei, de ziua lui Putin: și-a marcat în propria poartă de două ori în două minute!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 07 octombrie 2017

Rusia a câștigat meciul amical disputat împotriva naționalei Coreei de Sud, scor 4-2. Până aici nimic anormal. Meciul s-a disputat chiar de ziua de naștere a lui Vladimir Putin, șeful de la Kremlin împlinind 65 de ani.

Scorul a fost deschis în minutul 44, grație reușitei lui Smolov. Acesta a punctat din pasa lui Samedov. După pauză Rusia a rezolvat meciul în doar două minute. Nu un jucător rus a făcut-o, ci un coreean. În minutele 55 și 57, Joo-Young Kim a punctat de două ori în propria poartă!

Pentru fundașul de 29 de ani de la Hebei China Fortune a fost al 10-lea meci în naționala de seniori. Rusia a mai punctat o dată, în minutul 83 prin Miranchuk.

Coreea de Sud a marcat de două ori, în ultimele minute. Kwon Kyung-Won și Ji Dong-Won sunt cei care au mai spălat din rușine în minutele 87 și 90+3.