Diverse

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 09 octombrie 2017

1. DEBUT ÎN LIGA 1
9 iunie 1985: U CRAIOVA - FC BRAȘOV 1-0
Popescu avea 17 ani, 8 luni și 1 zi, fiind rezervă în acel meci. A fost trimis în teren de Florin Halagian în minutul 45, în locul lui Marian Bâcu. În cupele europene a debutat peste trei luni, cu Monaco.

2. PRIMUL MECI LA STEAUA
9 martie 1988: STEAUA - OȚELUL 3-0
Deși a evoluat doar în primăvara lui 1988 în Ghencea, Gică a câștigat campionatul cu Steaua și a jucat o semifinală de Cupa Campionilor Europeni.

3. PRIMA REUȘITĂ ALĂTURI DE HAGI
13 aprilie 1988: STEAUA - SPORTUL 3-0
Popescu și Hagi își trec pentru prima dată numele pe tabelă într-un meci oficial. Au mai înscris împreună pentru echipa națională, dar și în tricoul Barcelonei, în meciul cu Albacete, 3-0, din 18 noiembrie 1995.

4. CĂPITANUL ȘTIINȚEI
12 octombrie 1988: CORVINUL - U CRAIOVA 0-0
După înfrângerea de pe teren propriu cu Dinamo, 3-6, Sorin Cârțu l-a propus căpitan al Universității pe Popescu la doar 21 de ani! După doi ani pleacă de la Craiova pe 2 milioane de dolari la PSV.

5. DEBUTUL LA ECHIPA NAȚIONALĂ
20 septembrie 1988: ROMÂNIA - ALBANIA 3-0
"Baciul" avea 20 de ani, 11 luni și 12 zile, a jucat 60 de minute, fiind schimbat cu Emil Săndoi. La cârma echipei naționale era selecționerul Emeric Ienei.

6. PRIMUL GOL SUB TRICOLOR
17 mai 1989: ROMÂNIA - BULGARIA 1-0
A fost prima reușită a fundașului pentru echipa națională, un gol foarte important în drumul spre CM 1990, acolo unde, cu el pe teren, România bifa calificarea în toamna lui 1989. Pentru adversari a jucat Stoicikov, cel mai mare jucător din istoria bulgarilor, dar şi unul dintre cei mai buni prieteni din fotbal.

7. PRIMA BANDEROLĂ DE CĂPITAN
20 aprilie 1994: ROMÂNIA - BOLIVIA 3-0
A fost căpitanul României în 34 de jocuri, printre care și cel de la Europeanul din 2000, pe 20 iunie, 3-2 cu Anglia, ultima victorie la un turneu final din istoria "tricolorilor".

8. DEBUT CU GOL LA BARCELONA
3 septembrie 1995: VALLADOLID - FC BARCELONA 0-2
La primul meci în tricoul "extratereștrilor", Popescu a reușit și primul său gol pentru Barcelona. A marcat în minutul 67, în fața a 25.000 de spectatori.

9. 1997, UN AN FANTASTIC
Două trofee și o calificare
A câștigat cu Barcelona Cupa Cupelor (1-0 cu PSG, el a ridicat trofeul din postura de căpitan) și Cupa Regelui Spaniei (3-2 cu Real Betis). A reușit calificarea la CM 1998, ultimul Mondial din istoria "tricolorilor". A marcat în preliminarii de 8 ori, dintre care 4 goluri într-un singur meci, 29 martie 1997, România-Liechtenstein, 8-0.

10. ULTIMUL TROFEU
17 mai 2000: GALATASARAY - ARSENAL 0-0 (4-1 pen.)
Turcii au câștigat Cupa UEFA, iar Popescu a fost cel care a transformat penalty-ul decisiv. Peste două luni, cu Lucescu pe bancă și Hagi pe teren, Gică a cucerit ultimul trofeu major din carieră, Supercupa Europei, 2-1 cu Real Madrid, chiar pe stadionul unde în urmă cu 15 ani debutase în cupele europene, "Louis II" din Monaco.