Nationala

VIDEO+FOTO » România obține un punct în Danemarca, scor 1-1, însă danezii merg la baraj

+25 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 08 octombrie 2017

Naționala României de fotbal a încheiat o nouă campanie fără calificarea la Campionatul Mondial, după ce sub comanda lui Daum a făcut mai multe rezultate proaste. În ultimul meci din preliminarii, "tricolorii", acum sub comanda lui Cosmin Contra, au remizat pe terenul Danemarcei, scor 1-1.

Danezii au controlat jocul în prima repriză și chiar au avut și un gol înscris de Bendtner, dar arbitrul de tușă l-a anulat pentru o poziție de ofsaid inexistentă.

După pauză, Bendtner a transmis încă un avertisment când a reluat cu capul de lângă Bălașa, iar în minutul 59 același danez a obținut o lovitură de pedeapsă, după un duel cu Cristi Ganea. Românul a văzut cartonașul galben și Eriksen a transformat penalty-ul. Trei minute mai târziu, Ganea a mai văzut un galben și a fost trimis la cabine.

"Tricolorii" au egalat cu două minute înainte de final, când mingea a ajuns la Deac, după un luft al lui Țucudean, și jucătorul lui CFR Cluj a înscris.

În urma acestui rezultat, Danemarca acumulează 20 de puncte și ocupă locul 2 în grupă, după Polonia, însă va merge la baraj. România a terminat această campanie pe locul 4, cu 13 puncte.

FINAL DE MECI!
8 jucători din Liga 1 au evoluat astăzi, cei mai mulţi utilizaţi în această campanie din campionatul intern
min. 88: GOOOOOOL ROMÂNIA! Ciprian Deac înscrie din interiorul careului după un luft al lui Țucudean.

min. 86: Tătărușanu intervine în fața lui Delaney, dar arbitrul ridicase deja fanionul pentru o poziție de ofsaid.
min. 74:
Chiricheș greșește în apărare, dar Sisto nu reușește să reia spre poarta lui Tătărușanu.
min. 72:
Danezii văd primul avertisment prin Kjaer, care îl faultează pe Keșeru în apropierea careului.
min. 70:
Keșeru l-a înlocuit pe Andone.
min. 70:
Bendtner e schimbat cu Dolberg.
min. 66:
Bancu intră în locul lui Budescu.
Nicuşor Bancu este al 3-lea jucător provenit de la CS U Criaova care debutează în tricoul naţionalei, după Andrei Ivan şi Alex Băluţă.
min. 63:
Cristi Ganea primește al doilea cartonaș galben pentru fault și este eliminat!
Cartonașul roșu încasat de Cristi Ganea a fost primul primit de ”tricolori” în ultimii 3 ani, mai exact din 7 septembrie 2014, Grecia-România 0-1, eliminare Marica.
min. 60: GOL DANEMARCA! Eriksen execută lovitura de pedeapsă, Tătărușanu atinge mingea, dar nu se poate opune și aceasta intră în poartă!
min. 59:
Bendtner reia cu capul din careul mic, dar e faultat de Cristi Ganea, care îl ține, și arbitrul arată punctul cu var. Ganea vede și cartonașul galben!

min. 54: Tătărușanu vede cartonașul galben pentru tragere de timp.
min. 51:
Bendtner reia cu capul de lângă Bălașa, dar mingea se duce pe lângă poartă.
min. 50:
Constantin Budescu primește cartonaș galben pentru injurii la adresa arbitrului!
min. 47:
Deac șutează slab din interiorul careului și mingea e reținută de portar!
A început repriza secundă!

PAUZĂ!
min. 41:
Budescu execută o lovitură liberă de la 25 de metri, dar trimite puțin pe lângă stâlpul din stânga porții lui Schmeichel.
min. 37:
Deac centrează cu stângul de pe partea dreaptă, dar portarul danezilor iese foarte bine și respinge! Jucătorii Danemarcei au plecat pe contraatac, Bendtner înscrie, dar arbitrul dictează ofsaid.

min. 33: Bendtner e văzut bine la limita ofsaidului, scapă singur către poarta lui Tătărușanu, dar Hoban îl prinde pe danez din urmă și-l deposedează după o intrare prin alunecare perfectă.
min. 32:
Sisto șutează de la mare distanță, încercând să profite de faptul că Tătărușanu se afla cu 3 metri în fața liniei de poartă, dar portarul român respinge în corner.

min. 31: Deac șutează de la 25 de metri, dar mingea se duce mult peste poartă.
min. 26:
Eriksen execută o lovitură de colț, dar Grigore respinge foarte bine! Florin Andone reclamă o lovitură cu cotul de la un adversar.
Dragoş Grigore bifează astăzi meciul cu numărul 30 sub tricolor. Ciprian Tătăruşanu a ajuns la 48 de prezenţe în tricoul naţionalei, cifră cu care îî egalează pe Gino Iorgulescu şi Iuliu Bodola.

min. 22:
Bălașa centrează de pe dreapta, Budescu luftează, mingea ajunge la Stanciu, care la rândul lui a rașchetat mingea și danezii au îndepărtat pericolul.
min. 21:
Băluță se descurcă foarte bine între 3 adversari, dar e împiedicat de un adversar să ajungă la mingea trimisă de Budescu.
Deac bifează un nou meci la naţională după mai bine de 6 ani şi jumătate, precedentul joc în care s-a aflat pe teren fiind pe 26.03.2011, Bosnia-România 2-1.

min. 16: Posesia mingii: 52%-48%
min. 14:
Budescu a trecut mingea pe lângă un adversar, dar n-a mai ajuns la balon.
min. 12:
Băluță a mai faultat o dată la mijlocul terenului, de această dată pe Dalsgaard, și a văzut cartonașul galben.
min. 8:
Băluță face un fault dur la mijlocul terenului asupra lui Poulsen și e avertizat verbal de arbitrul partidei.
min. 6:
Deac centrează de pe dreapta, dar mingea depășește suprafața de joc.
min. 4:
Deac încearcă să intre în careu, dar danezii resping și trimit mingea în aut de margine.
min. 1: A început meciul! La Copenhaga plouă torențial! "Tricolorii" au lovitura de start!

Echipele de start:

Danemarca: Schmeichel - Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Durmisi - Kvist, Delaney - Poulsen, Eriksen, Sisto - Bendtner
Rezerve: Lossl, Ronnow, Jensen, Vestergaard, Fischer, Bjelland, Jorgensen, Dolberg, Ankersen, Lerager, Schone, Cornelius
Antrenor: Aage Hareide

România: Tătărușanu -  Bălașa, Dr. Grigore, Chiricheș, Cr. Ganea - Hoban, Stanciu - Băluță, Budescu, Deac - Fl. Andone
Rezerve: Pantilimon -Niță, Hanca, Moți, R. Marin, Ioniță II, Bancu, Anton, Țucudean, Keșeru
Antrenor: Cosmin Contra

Echipa probabilă a Danemarcei: Schmeichel - Dalsgaard, Kjaer, Bjelland, Styger Larsen - Delaney, Kvist - Poulsen, Eriksen, Sisto - Cornelius
Rezerve: Lossl, Ronnow, Christensen, Durmisi, Vestergard, Jansen, Bendtner, Dolberg, Fischer, Zanka