Tenis

UPDATE Pac-pac! Punct final în duelul Begu - Sharapova: meci fără istoric, tranșat în 2 seturi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 11 octombrie 2017

Irina Begu, locul 57 WTA, a pierdut categoric în fața rusoaicei Maria Sharapova, locul 86 WTA, scor 4-6, 2-6, în turul I al turneului de la Tianjin, China. Meciul a durat o oră și 23 de minute.

Irina Begu a avut o evoluție bună în primul set, fiind la egalitate în startul partidei cu Sharapova. Românca a fost prima care a făcut break, la 3-3, dar Sharapova a revenit și a făcut două break-uri, câștigând primul set.

Setul doi a fost mai dezechilibrat. Sharapova a condus cu 3-0, iar în finalul setului a mai reușit un break, fiind mai agresivă, controlând schimburile. Rusoaica a  câștigat mai clar actul secund, 6-2.

A fost al treilea duel dintre Begu și Sharapova, iar Masha s-a impus de fiecare dată.