Liga 2

Colosal!

Articol de Istvan Deak   —  vineri, 08 februarie 2008

Elevii lui Răzvan Lucescu au învins ieri cu 2-0 pe Inter Milano

Braşovenii au dat lovitura ieri în amicalul cu Inter Milano disputat în cantonamentul nerrazzurilor de la Appiano Gentile! Într-un meci cu trei reprize a cîte 30 de minute, liderul Seriei 1 a Ligii a II-a a ţinut piept timp de o oră vedetelor campioanei Italiei, cîştigînd chiar cu 2-0 după ce peninsularii au introdus echipa de tineret.

Cu Toldo, Crespo, Zanetti şi Figo pe teren, italienii nu şi-au creat decît o ocazie la poarta lui Nae, goalkeeperul Braşovului salvînd miraculos în minutul 5 în faţa lui Crespo. "Stegarii" au prins curaj şi au trecut de două ori pe lîngă deschiderea scorului prin Adriano (38) şi Mihai Roman (40).

După 60 de minute, ambele echipe au făcut mai multe schimbări, Mancini introducînd juniorii. Cu sfert de oră înainte de final, fostul bistriţean Abrudan a marcat din centrarea lui Marian Cristescu, pentru ca peste două minute, ultimul să dubleze avantajul printr-un şut la colţul scurt.

"La început am avut emoţii. Doar jucam în faţa campionilor Italiei, dar încet-încet am realizat că şi ei au două picioare. Am marcat un gol, am dat o pasă de gol şi pot să mă declar fericit"

Marian Cristescu

"A fost un antrenament util şi un meci reuşit! Este o victorie importantă împotriva unei echipe de calibru. E important că baieţii au întîlnit jucători de la care pot învaţa multe"