Stranieri

De neînțeles! Antrenorul l-a lăudat pe Maxim, dar l-a trecut pe bancă! Presa din Germania acuză: "Trebuia să joace mai mult"

Articol de Aurelian Botezatu  —  Saturday, 21 October 2017

De bine ce jucase titular cu Hamburg (3-2), înscriind și un gol, fiind și lăudat de antrenor, Alexandru Maxim a dispărut surprinzător din primul unsprezece al Mainz-ului vineri seară, la Gelsenkirchen, 0-2 cu Schalke.

Victimă, din nou, a sistemului defensiv pentru care a optat Sandro Schwarz. Tehnicianul și-a adus aminte de el în minutul 70, la 0-1, dar s-a dovedit tâziu. Ceea ce tabloidul Bild și managerul Rouwen Schroder nu i-au trecut cu vederea.

"Mainz 05 a avut doar o ocazie clară de gol pe toată durata partidei. Schwarz a mers pe o strategie defensivă și l-a scos din echipă pe conducătorul de joc Maxim. A fost mult prea multă prudență", a comentat Bild.

Iar Schroder a acuzat încă de la pauză alegerea antrenorului: "Trebuie să fim mai curajoși în față".

11 pase
a dat Maxim în 20 de minute, dintre care 8 reușite. A avut 15 contacte cu balonul și a alergat 2,77 km