FOTO Două penalty-uri într-un minut solicitate în Botoșani - Dinamo. Verdictul specialistului

+4 Foto
Captură TV Telekom Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 23 octombrie 2017

Partida dintre FC Botoșani și Dinamo (0-0) a consemnat în minutul 18 două faze în care ambele echipe au cerut penalty.

Mai întâi, în urma unui atac dinamovist, mingea centrată de Salomao a atins mâna lui Ungurușan, însă arbitrul Horațiu Feșnic a lăsat jocul să continue. "Distanța e mică, nu e intenție. Arbitrul a luat decizia corectă", a explicat la pauză fostul mare arbitru Ion Crăciunescu, la TV Digi Sport.

La faza imediat următoare, FC Botoșani a plecat pe contraatac, moldovenii cerând penalty după ce Daniel Popa a trimis o minge în Nedelcearu. "Dinamovistul are mâna pe lângă corp. Din nou, Feșnic a judecat corect: n-a fost penalty", a precizat Crăciunescu.

FC Botoșani - Dinamo s-a terminat până la urmă nedecis, 0-0.