Tenis

VIDEO + FOTO Caroline Garcia o învinge pe Elina Svitolina și dă peste cap calculele în grupa roșie! Cum o influențează rezultatul pe Simona Halep

+3 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 25 octombrie 2017

Caroline Garcia, locul 8 WTA, s-a impus în fața Elinei Svitolina, numărul 4 WTA, scor 6-7, 6-3, 7-5 și toate cele 4 jucătoare din grupa roșie păstrează șanse de calificare.

Garcia a fost tot timpul în spate în această partidă, însă a avut nervii mai tari în momentele cheie. Setul decisiv a fost un adevărat carusel. Svitolina a condus cu 5-3 și a servit pentru meci. Acesta a fost momentul în care franțuzoaica s-a metamorfozat și a câștigat toate game-urile rămase. S-a terminat în 2 ore și 48 de minute, scor 6-7, 6-3, 7-5.

Vezi aici toate scenariile prin care Simona Halep se poate califica în semifinalele Turneului Campioanelor

CLASAMENT ACTUAL GRUPA ROȘIE

1. Caroline Wozniacki 4-0
2. Simona Halep 2-2
3. Caroline Garcia 2-3
4. Elina Svitolina 1-4

Simona Halep, locul 1 WTA, a pierdut categoric meciul cu daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA, în a doua rundă din Turneul Campioanelor, scor 0-6, 2-6, după un meci care a durat o oră. (Vezi detalii)