VIDEO+FOTO » FCSB se impune spectaculos cu CSU Craiova, 5-2, și devine lider în Liga 1!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 29 October 2017

FCSB a câștigat meciul de la Severin cu CSU Craiova, scor 5-2, într-una dintre cele mai frumoase partide ale sezonului. Echipa pregătită de Dică a urcat astfel pe locul 1 în campionat.

Roș-albaștrii au pornit în forță și Gnohere a deschis scorul după numai 44 de secunde, după o pasă a lui Florin Tănase. Trupa lui Dică a majorat diferența în minutul 33, când Teixeira a reluat superb din prima din mijlocul careului.

Florin Tănase și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 62, după ce a scăpat singur cu portarul datorită pasei lui Alibec, și l-a executat pe Calancea.

Oltenii au revenit 4 minute mai târziu și au majorat diferența după eroarea lui Larie, de care a profitat Burlacu. În minutul 69, Budescu a marcat și el, cu ajutorul lui Kelici.

Kelici și-a reparat greșeala după alte trei minute, când a reluat cu capul din 6 metri centrarea lui Gustavo.

Scorul final a fost stabilit de Florinel Coman, cu 7 minute înainte de final, după ce a trimis cu capul în poartă mingea centrată de Larie.

CSU Craiova se va întoarce după acest meci pentru partidele următoare pe noul stadion "Ion Oblemenco", acesta fiind ultimul joc disputat la Severin!

CSU CRAIOVA - FCSB 2-5
VIDEO / TEXT
Au marcat: Burlacu 66, Kelici 72 / Gnohere 1, Teixeira 34, Fl. Tănase 62, Budescu
69, Fl. Coman 83

CS U Craiova: Calancea - Datkovici, Kelici, Ferreira - Martici, Screciu, Mateiu, Bancu  - Gustavo, Băluță (C), Mitriță
Rezerve: Mitrovici, Briceag, Roman, Radoslav, Burlacu, Mihăilă, Spahija

FCSB: Niță - Enache, Larie, Bălașa, Momcilovici - Nedelcu, Ov. Popescu - Teixeira, Budescu, Fl. Tănase (C) - Gnohere
Rezerve: Stăncioiu, Man, Alibec, Morais, Filip, Pintilii, Fl. Coman