Tenis

S-a terminat și cel de-al doilea meci din grupa "Pete Sampras" » Cum arată clasamentul + programul zilei de azi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 15 noiembrie 2017

Dominic Thiem s-a impus în cel de-al doilea meci al zilei de miercuri de la Turneul Campionilor, reușind să-l învingă pe spaniolul Pablo Carreno Busta, ajuns la Londra în calitate de înlocuitor al lui Rafael Nadal, retras din turneu din cauza unei accidentări la genunchi.

Thiem s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și șapte minute.

Austriacul a jucat excelent în primul set, a fost imbatabil pe propriul serviciu, reușind să facă două break-uri care i-au asigurat prima manșă.

Jocul lui Thiem s-a scurtcircuitat subit în setul doi. După ce a avut mingi de break în game-ul trei, Pablo Carreno-Busta a fost cel care a dictat ritmul în joc, reușind să câștige setul la trei și să ducă partida în decisiv.

Thiem a dominat aproape în totalitate setul decisiv, reușind să fie mai lucid în momentele cheie. A fost 6-4 pentru austriac, acesta păstrând astfel șanse la calificarea în semifinale.

Clasamentul grupei

Programul zilei de joi:

14:00 H. Kontinen / J. Peers - P.H. Herbert / N. Mahut
16:00 Roger Federer - Marin Cilici
20:00 Horia Tecău / Jean-Julien Rojer - R. Harrison / M. Venus
22.00 Alexander Zverev - Jack Sock

AICI ai detalii despre primul meci al zilei din Grupa Pete Sampras, câștigat de Dimitrov în fața lui Goffin