Stranieri

VIDEO Maxim, titular la Mainz în partida cu Koln » Cum s-a descurcat mijlocașul român

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 18 November 2017

Alex Maxim a fost titular în meciul pe care Mainz l-a câștigat pe teren propriu în fața lui FC Koln, scor 1-0. Mijlocașul român a evoluat timp de 65 de minute.

Maxim a avut două ocazii importante de a marca în startul meciului. Mai întâi l-a pus la încercare pe goalkeeperul Timo Horn printr-un șut puternic în minutul 9, iar câteva minute mai târziu a trimis puțin pe lângă poartă printr-o lovitură de cap.

Brosinski a marcat unicul gol al întâlnirii cu 2 minute înainte de pauză, din penalty. Alex Maxim a fost primul jucător înlocuit de Schwarz, care în minutul 65 l-a trimis în teren pe Sedar.

Vezi AICI rezumatul VIDEO al meciului!

Mainz a terminat meciul cu un om în minus în minutul 71, când centralul Felix Brych l-a eliminat pe Donati.

Mainz este pe locul 12 în Bundesliga, cu doar 15 puncte din 12 meciuri, însă Koln este într-o situație de-a dreptul disperată, fără victorie în acest sezon din prima ligă germană și pe ultimul loc, cu doar două puncte.